عکاسی مستند اجتماعی و هاله های انرژی

چندی پیش وقتی مقاله ای در خصوص کاربرد عکاسی از هاله های انرژی را در علوم پزشکی دیدم بدون مقدمه آینده نزدیکی را متصور شدم که این تکنولوژی بر روی دوربین های معمولی نصب خواهد شد و جامعه شاهد انقلابی در هنر عکاسی بخصوص عکاسی مستند اجتماعی و عکاسی خبری با هاله هایی از انرژی سوژه ها خواهد بود، شاید در نگاه اول کمی غیر ممکن و رویایی به نظر بیاید اما اگر به یاد بیاوریم سالهای نه چندان دوری را که مثلا برای نُت برداری محل عکس هایمان از جی پی اس های دستی استفاده می کردیم و ثبت مختصات جغرافیایی در اگزیف عکس ها رویایی بیش نبود و امروز را که جی پی اس بر روی اکثر دوربین ها نصب شده، درک این مطلب واقع بینانه تر به نظر خواهد آمد.

قبل از رویا پردازی و عکاسی از سوژه هایمان با هاله های انرژی بد نیست مختصری در مورد این تکنولوژی و انرژی ها بدانیم تا به درک واقعیت و ایده پردازی های عکاسی عکس های مستند اجتماعی و خبری ما در آینده کمک نماید.

در حال حاضر این تکنولوژی بصورت دوربین های عکسبرداری بیمارستانی موجود میباشد و قادر است از انرژی های اطراف بدن بیماران تصویر برداری نماید و با توجه به تحلیل این انرژی ها پزشکان قادر به تشخیص گستردگی بیماری در اعضای بدن بیماران میشوند.

عملکرد این نوع عکسبرداری مرتبط به قانون “دوبروی” در فیزیک است، قانون دوبروی اثبات میکند که هر ذره در حال ساطع کردن مدام انرژی از خود است. دیوار، درختان، بدن انسان و خلاصه همه چیز در حال ساطع کردن مداوم انرژی هستند. این انرژی ها چه هستند و چه می کنند؟

بحث مفصلی است و از حوصله این مقاله خارج، اما بد نیست اشاره ای داشته باشم به اینکه اگر ما خوشحالیم یا ناراحت، آرامیم یا عصبانی، دروغگوییم یا راستگو، از وضعیتمان راضی هستیم یا ناراضی و … داری هاله و انرژی هایی غیرپایدار ناشی از این احساسات خواهید بود. در نتیجه از تجمیع این انرژی ها مالک انرژی پایدارتری بصورت مثبت یا منفی، با رنگ، شکل و سطوح مختلف خواهیم بود.

به طور خلاصه جاندارن دارای یک هاله انرژی قابل تغییر بصورت مثبت یا منفی و اجسام دارای انرژی خنثی اما تاثیر پذیر از انرژی جانداران میباشند.

حال تصور کنید در عکاسی با این تکنولوژی هاله های انرژی نیز در انتقال مفاهیم به شما کمک نماید، بطور مثال:

فرض کنید عکس سخنرانی از یک شخصیت برجسته با ثبت هاله های پیرامونش گویای وضعیت روح و روانش باشد، این عکس خبری میتواند سندی دال بر صحت یا کذب بودن سخنان او باشد.

یا در یک عکس مستند اجتماعی شما قصد دارید فضای فقر و دردآلود خانواده ای را ثبت نمایید، مطمئنا وجود هاله های شاید خاکستری رنگ در فضای عکس بتواند نقش مثبتی در انتقال احساس و هدف شما ایفا نماید.

و ده ها مثال دیگر که بهتر است کشف آن ها را بعد از اختراع این دوربین ها به عهده عکاسان زمان خود بگذاریم.

با این تفاصیل حتی تجسم عکاسی با چنین تکنولوژی برای عکاسان میتواند بسیار لذت بخش و تاثیر گذار باشد، شاید روزی بتوان پا فراتر نهاد و با قبول فرضیه انتقال و از بین نرفتن انرژی ها تصور کرد هاله های انرژی پیرامون سوژه به بیننده منتقل و وی با دیدن عکس کاملا احساس سوژه را درک نماید، هرچند در صورت تامین این تکنولوژی ها پیشنیازهای دیگری هم چون علم رمز گشایی و خواندن هاله ها مطرح خواهد بود. به هر حال با سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی کاربرد این رویا در سالهای بسیار نزدیک دور از ذهن نخواهد بود. شاید در آینده با استناد به این هاله ها لذت عکاسی مستند اجتماعی نیز شیرین تر از امروز گردد!

توجه: بازنشر این مطلب با درج لینک به وبلاگ عکاسی پیام محمدی مجاز میباشد.

دسته :  وبلاگ, وبلاگ عکاسی

 • ارسال شده در ۱۶ دی ۱۳۹۰ ۲۳:۴۸

  پرندۀ سنگی

  وبلاگ خیلی خوبی دارید . متن خیلی جالبی بود ، من در موردش شنیده بودم ولی فک نمیکردم جدی باشه ، اما امروز اتفاقی اومدم اینجا و این مطلبو خوندم ، امیدوارم زنده باشم و این دوربینا اختراع بشن (؛ موفق باشید
  • ارسال شده در ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۰۴

   پیام محمدی

   خوشحالم که مفید بود، ممنون از شما
 • ارسال شده در ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۲۹

  متین

  ممنون از اینکه این وبلاگ را درست کردید واقعا به من خیلی کمک کردین
  • ارسال شده در ۲ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۳۱

   پیام محمدی

   خواهش میکنم، ممنون از کامنت شما
 • ارسال شده در ۲ اسفند ۱۳۹۰ ۰۰:۳۶

  هومن

  سلام بسیار مختصر میگم چون بحث و گفتگو در این باره بسیار سخت و و در عین حال جذابه چون اصل مطلبش به عرفان و... مربوط میشه ... (از این دوربین ۱عدد هم در تهران است ولی برای استفاده های خیلی بیشتر از درمان... ) ممنون
  • ارسال شده در ۲ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۳۰

   پیام محمدی

   مرسی هومن جان، آره منم شنیدم که بیمارستان میلاد برای موارد خاص و بیشتر تحقیق در زمینه بیماری های خاص استفاده میکنه، سپاس
 • ارسال شده در ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ ۱۰:۴۸

  لیلا

  خیلی جالب بود