نقد عکس در ایران

نقد در سینما و ادبیات جایگاه ویژه ای داشته و طی چند دهه ی گذشته منتقدان بزرگی در این عرصه ها ظهور کرده اند اما متاسفانه نقد عکس در ایران، بسیار می لنگد. افشین شاهرودی هنرمند و مدرس رشته عکاسی که بمناسبت آغاز جدیدترین دوره آموزش نقد عکس در مرکز آموزش فرهنگ فیلم تهران (متعلق به انتشارات علمی و فرهنگی وابسته به وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری) سخن می گفت ضمن اعلام مطلب فوق افزود: در یک قضاوت بی طرفانه باید بگوییم عمر مقالات و مطالب نظری عکاسی ما به زحمت به بیست و پنج سال می رسد.

افشین شاهرودی

افشین شاهرودی

شاهرودی در پاسخ به این سوال که آیا نقد عکس نیازی به آموزش دارد گفت: هنوز هم بسیاری از عکاسان ما فاقد توانایی لازم در گفتگو حتی در مورد کارهای خودشان هستند و از آنجا که نقد ساختار مند به رشد فکری عکاسان ما و تقویت جنبه های نظری عکاسی کمک می کند ضروری است که به آموزش نقد عکس اهمیت ویژه داده شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه ما عکاسی را حدود هشت سال پس از پیدایش آن در اروپا به ایران آوردیم افزود: ولی ادبیات آن را نیاوردیم و در نتیجه جنبه ی نظری این رشته در کشور ما رشد نکرد.
دوره جدید تخصصی نقد عکس با حضور افشین شاهرودی از ابتدای مهر ماه، سه شنبه هر هفته برگزار می شود و علاقمندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر ضمن تماس با شماره های ۸۸۶۶۵۵۲۵ و ۸۸۷۹۷۶۰۳ و یا به آدرس www.Farhangfilm.com می توانند برای حضور در این دوره ثبت نام کنند.

دسته :  وبلاگ, وبلاگ عکاسی

  • ارسال شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۰ ۱۶:۵۳

    عادل شیبانی

    آقای شاهرودی عزیز