کاربرد فیلتر پلاریزه

کاربرد فیلتر پلاریزه در عکاسی طبیعت و عکاسی صنعتی برای عکاسان حرفه ای بسیار روشن و ملموس است، اما برای عکاسان آماتور آشنایی با فیلتر پلاریزه تجربه لذت بخشی خواهد بود. در این مقاله سعی میکنم تعریفی کلی از فیلتر پلاریزه که اکثرا نزد عکاسان فیلتر پولارایزر و پولورایز هم خوانده میشود داشته باشم. فیلترهای پلاریزه از نوعی شیشه با توانایی پلاریزه کردن نور تشکیل شده اند. فیلتر پلاریزه انعکاسهای نور را که در جهات مختلف از روی سطوح و محیط پراکنده میشوند جذب نموده، تنها به نورهایی که در جهتی خاص منعکس میشوند اجازه عبور میدهد. پلاریزاسیون نور تاثیر جالب توجه و چندگانه ای بر کیفیت تصویر دارد.

فیلترهای پلاریزه به دو نوع خطی و حلقوی تقسیم میشوند. بکارگیری فیلترهای پلاریزه خطی بر روی دوربینهایی که سیستم فوکوس خودکار دارند باعث خطای سیستم اوتوفوکوس این دوربینها میشود و لذا جدیدا از فیلترهای پلاریزه حلقوی استفاده شود که چنین خطایی را باعث نمیشوند. غیر از اینمورد، عملکرد این دونوع فیلتر کاملا یکسان بوده و بکارگیری آنها در دوربینهای قدیمی فاقد سیستم اوتوفوکوس، نتیجه ای یکسان دارند.

کاربرد فیلتر پولارایزر

کاربرد فیلتر پولارایزر

چرا باید از فیلتر پلاریزه استفاده کنیم؟

با توجه به اینکه نور در برخورد با سطوح غیر فلزی در جهات مختلف منعکس میشود برای داشتن عکسی با اشباع و غلظت بالاتر نیاز به فیلتر پلاریزه داریم، در واقع وظیفه فیلتر پلاریزه تنظیم اشباع و غلظت رنگها در فیلم، نگاتیو یا فایل دیجیتال است. همانطور که اشاره شد نور در برخورد با سطح غیر فلزی بصورت نامنظم منعکس میشود و در فضا پخش میشود، کار فیلتر پلاریزه این است که فقط اجازه عبور نورهایی را بدهد که در جهت عمود بر لنز دوربین باشد و بقیه انعکاس ها را که میتوان به عنوان نور مزاحم در نظر گرفت نادیده بگیرد، این کار که به پولاریزه کردن یا قطبی کردن نور مشهور است از طریق چرخاندن لایه چرخان فیلتر انجام میشود و میتوان نتیجه را در چشمی دوربین دید.

در صورتی که این فیلتر، نابجا استفاده شود، می‌تواند آثاری به جا بگذارد که حتی در پردازش عکس نیز قابل اصلاح نباشند. میزان پلاریزاسیون مورد نیاز برای هر صحنه، انتخابی خلاقانه است، که می‌تواند باعث بهبود یا تخریب عکس شود. متأسفانه، فیلتر پلاریزه‌ای که در جهت مناسب قرار نگرفته باشد، از نبود آن بدتر است. در صورت در اختیار نداشتن ابزار پردازش عکس، تنها گزینه، استفاده از پلاریزاسیون صحیح در هنگام ثبت عکس است.

خاصیت فیلتر پلاریزه چیست؟

احتمالا این سوال در ذهن هنرآموزان عکاسی مطرح خواهد بود که خاصیت پلاریزه چیست؟ باید ابتدا یه نقش اصلی فیلتر پلاریزه که همان افزایش اشباع و غلظت رنگ عکس است اشاره کرد، علاوه بر این خاصیت میتوان از این فیلتر برای:

 • ثبت آسمان آبی تر در عکس ها.
 • عکاسی از کف رودخانه و کف استخر و حذف انعکاس آب.
 • عکاسی از فضای داخل ماشین و ویترین مغازه ها و حذف شیشه.
 • حذف انعکاس های ناخواسته از سطوح شفاف و شیشه ای.
 • عکاسی تصاویر با قدرت رنگی بالا از آبشارها، دریا و رودخانه ها.
 • کاهش نور ورودی به سنسور و بالا رفتن کیفیت نور.

توصیه های در هنگام استفاده از فیلتر پلاریزه:

 • کاهش نور، فیلتر پلایزه بسته به نوع و میزان پلاریزاسیون، یک تا دو استاپ کاهش نوردهی را به همراه دارد.
 • پلاریزاسیون‌های متفاوت. از آنجایی که اثر فیلتر پلاریزه بسته به جهت نور متفاوت است، با توجه به پوشش لنزهای واید، نور از جهت‌ها متفاوتی بر  صحنه می‌تابد. نتیجۀ این امر پلاریزاسیون‌ها متفاوت است و بخشی از صحنه بیش از بخش‌های دیگر اثر می‌بیند.
 • پلاریزاسیون متفاوت به خصوص در مورد آسمان مشکل‌ساز است، که به صورت انتقال غیر طبیعی از آبی روشن به تیره در یک عکس نمود پیدا می‌کند. بهتر این است که از عکس‌هایی با مقدار زیاد آسمان آبی خسته‌کننده اجتناب شود.
 • وین‌یتتیگ. دیگر مشکلی که فیلتر پلاریزه ایجاد می‌کند، مشکل وین‌یتینگ است. میدان دید لنزهای آلتراواید آنقدر زیاد است که در وایدترین حالت، احتمال شامل شدن قاب فیلتر در کادر، در وایدترین زاویه‌ها وجود دارد. وین‌یتینگ ناشی از فیلتر به صورت حاشیه‌های تیره، به خصوص در گوشه‌ها، بروز می‌کند.

توجه: بازنشر این مطلب با درج لینک به وبلاگ عکاسی پیام محمدی مجاز میباشد.

دسته :  وبلاگ, وبلاگ عکاسی

 • ارسال شده در ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ۰۷:۵۹

  بابک

  خیلی سایت عالی شده من قبلا هم سایت را میدیدم اما چون انگلیسی بود نمیتوانستم سر در بیارم. مرحبااااا
 • ارسال شده در ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ۱۴:۲۹

  پیمان

  آموزنده بود
 • ارسال شده در ۴ تیر ۱۳۹۴ ۱۸:۴۶

  یاشار

  عالی بود ممنون به خاطر توضیحات کامل مورد پلاریزه :)
  • ارسال شده در ۱۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۷:۲۸

   پیام محمدی

   خواهش میکنم
 • ارسال شده در ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ۰۷:۴۰

  مریم

  عالی بود استاد
 • ارسال شده در ۲ دی ۱۳۹۴ ۱۷:۵۸

  میثم شریعت

  سلام استاد. بنا به اینکه مارکهای متفاوت و قیمت های بسیار متفاوت در بازار برای فیلتر پلاریزه وجود داره. برای عکاسی از ساعت شما کدوم مارک رو پیشنهاد میکنید؟ لنز ۱۸-۱۳۵ کنون. ممنون از پاسخ گوییتون
 • ارسال شده در ۹ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۳۰

  راستین

  سلام.خسته نباشید این فیلتر برای عکاسی از ابر ها خوبه? اگه مناسب نیست ; ی مورد خوب معرفی کنین ضمنا میگن برند هویا خوبه. نظر شما چیه?